17 apr. 2026, vin

Vremea în România, 10 aprilie 2026: frig neobișnuit de Vinerea Mare, ploi slabe și ninsori la munte

Temperaturi sub normalul perioadei în toată țara, cu maxime modeste și episoade de lapoviță în mai multe regiuni.

Ziua de 10 aprilie aduce în România o atmosferă atipică pentru mijlocul primăverii. Deși calendarul indică Vinerea Mare, vremea seamănă mai degrabă cu finalul iernii: temperaturi scăzute, cer variabil și precipitații slabe în numeroase zone. Valorile termice rămân mult sub media perioadei, iar în zonele montane revin ninsorile.

În sudul și estul țării, norii domină mare parte din zi, iar ploile apar trecător, fără a fi însemnate cantitativ. Dobrogea și Câmpia Bărăganului resimt și intensificări ale vântului, ceea ce accentuează senzația de frig. Temperaturile nu reușesc să depășească pragul de 12 grade, menținând o atmosferă rece și instabilă.

În Moldova, atât în jumătatea sudică, cât și în nord, valorile termice se apropie mai mult de cele specifice lunii martie. La prânz, maximele se opresc în jurul a 11 grade, iar cerul aduce precipitații slabe, izolate. În zonele mai înalte, acestea pot lua forma lapoviței, iar în apropierea munților apar și episoade de ninsoare ușoară.

Regiunile intracarpatice nu scapă de răcire. În Transilvania, vremea rămâne capricioasă, cu alternanțe între soare și înnorări, însoțite de ploi slabe sau lapoviță. La munte, ninsorile persistă, iar vântul suflă mai intens pe creste. Temperaturile nocturne coboară accentuat în depresiuni, unde se pot înregistra valori negative semnificative, apropiate de -8 grade.

Maramureșul și nordul Transilvaniei au parte de o dimineață rece, cu condiții de brumă pe alocuri. Pe parcursul zilei, soarele își face apariția, dar nu reușește să aducă o încălzire consistentă. Valorile termice cresc ușor față de ziua precedentă, însă rămân sub normalul climatologic.

Vestul țării beneficiază de mai multă stabilitate atmosferică, cu cer mai mult senin și fără precipitații. Cu toate acestea, temperaturile rămân modeste pentru această perioadă, cu maxime de 12–13 grade și minime nocturne apropiate de pragul înghețului.

În Oltenia și Muntenia, tabloul meteorologic este similar: înnorări temporare, ploi slabe și, izolat, lapoviță în zonele deluroase. Deși apar intervale însorite, acestea nu reușesc să ridice semnificativ temperaturile, care se mențin în jurul valorilor de 12–14 grade.

Capitala resimte și ea acest episod de răcire accentuată. În București, maxima zilei ajunge cu greu la 11 grade, în timp ce cerul rămâne variabil, cu șanse de ploi slabe pe parcursul zilei. Noaptea aduce o scădere suplimentară a temperaturii, până la aproximativ 4 grade în zona centrală și chiar 1 grad la periferie.

La munte, condițiile sunt specifice iernii. Ninsorile continuă, mai ales în Carpații Meridionali și în Carpații de Curbură, iar vântul devine mai puternic la altitudini mari. Stratul de zăpadă poate fi ușor reîmprospătat, în timp ce temperaturile rămân foarte scăzute pentru această perioadă din an.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *