26 mart. 2026, J

Misiune de salvare în Parcul Nicolae Romanescu din Craiova: o fetiță de 5 ani a căzut în lac, iar tatăl și alte cinci persoane au intrat în apă pentru a o salva.

Un incident grav s-a produs în Parcul Nicolae Romanescu din Craiova, după ce o fetiță de aproximativ 5 ani a căzut în lac. Tatăl copilului a sărit imediat să o salveze, însă a rămas blocat în gheața de pe lac, la circa 10 metri de mal. O altă persoană a intervenit pentru a-i veni în ajutor.

Înainte de sosirea forțelor de intervenție, alte patru persoane au intrat în lac pentru a ajuta la salvarea victimei și a tatălui său.

Echipaje SMURD și ambulanțe au intervenit rapid și au reușit să scoată toate persoanele blocate în apă. În total, șapte persoane – fetița, tatăl și cinci adulți care au intervenit – au fost salvate și au primit îngrijiri medicale la fața locului.

Autoritățile continuă investigațiile pentru a stabili circumstanțele exacte ale incidentului și recomandă prudență în apropierea lacurilor înghețate, mai ales pe timp de iarnă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *