România traversează o perioadă de frig accentuat, cu ger persistent în mai multe zone ale țării și temperaturi care rămân negative chiar și la orele amiezii. Cele mai scăzute valori sunt așteptate în estul Transilvaniei, nordul Moldovei și în zonele depresionare.
În estul Transilvaniei și în nordul Moldovei, gerul se menține pe tot parcursul zilei, iar maximele nu depășesc -10 grade Celsius. În depresiuni, frigul este deosebit de aspru, cu valori similare la Miercurea Ciuc. La munte, vremea este însorită, însă temperaturile rămân extrem de scăzute.
În nordul Transilvaniei și Maramureș, diminețile sunt geroase, iar după-amiaza se menține foarte rece. Ceața este prezentă în special în Transilvania, iar la Cluj-Napoca maxima zilei ajunge la aproximativ -7 grade.
În Dobrogea și Bărăgan, ziua este mohorâtă, cu ger dimineața și temperaturi foarte scăzute după-amiaza, de -5…-6 grade. Pe litoral, vântul intens accentuează senzația de frig, iar izolat sunt posibile fulguieli slabe.
În sudul Moldovei și nordul Munteniei, soarele apare mai ales în zonele înalte. În rest, cerul rămâne noros, iar la începutul zilei pot apărea ninsori slabe. Temperaturile sunt negative în toată regiunea, cu cele mai scăzute valori în Brăila și Galați, unde se ating -5 grade.
În vestul țării, ceața și înnorările sunt prezente dimineața, însă fără precipitații. Pe parcursul zilei apare și soarele, iar temperaturile ajung cu greu în jurul valorii de 0 grade, cele mai ridicate din România. Vântul rămâne activ în sudul Banatului.
În sud-vest, ziua este foarte rece, cu soare în Dealurile Olteniei și înnorări persistente în rest, unde pot apărea fulguieli izolate. Ceața și umezeala ridicată sporesc senzația de frig.
În sudul țării, inclusiv în Lunca Dunării, temperaturile rămân scăzute, în jur de -6 grade. Cerul este mai mult noros, iar dimineața pot apărea câțiva fulgi de zăpadă.
Și în București vremea este deosebit de rece. Ziua aduce cer acoperit și o maximă de aproximativ -4 grade. Noaptea, cerul se degajează treptat, iar gerul se intensifică: -10 grade în centru și până la -13 grade la periferie.
La munte, gerul persistă mai ales dimineața, cu ceață și chiciură pe văi și în depresiuni. În zonele înalte, cerul rămâne senin, iar soarele strălucește toată ziua, însă temperaturile sunt foarte scăzute.
- Marți, frigul continuă, cu ger la nivel național dimineața, nori joși și ceață în zonele de câmpie, dar cer senin la altitudini mari.
- Miercuri, dimineața rămâne geroasă, însă temperaturile cresc ușor după prânz. Ziua este însorită, iar noaptea apar nori și precipitații în sudul țării.
- Joi, vremea se mai încălzește ușor, dar se înnorează în majoritatea regiunilor. În est și centru sunt așteptate lapoviță și ninsoare, iar în sud și sud-est precipitații mixte, cu risc de polei.

