Un bărbat în vârstă de 37 de ani, din București, a fost reținut și ulterior arestat preventiv, după ce ar fi jefuit un bătrân de 68 de ani în propria locuință, în Sectorul 3 al Capitalei. Suspectul ar fi profitat de starea de sănătate a victimei și de faptul că aceasta se deplasa cu dificultate, folosind cârje.
Potrivit anchetatorilor, bărbatul lucra în zona în care locuia victima și ar fi observat că aceasta era singură și că ușa locuinței nu era încuiată. În dimineața zilei de 28 ianuarie 2026, în jurul orei 5.00, acesta ar fi pătruns în apartament și ar fi sustras un televizor și suma de 1.000 de lei.
Banii erau păstrați de victimă în buzunar, de teama hoților. În momentul în care bătrânul a încercat să opună rezistență, suspectul l-ar fi lovit cu cârja pe care acesta o folosea pentru deplasare, pentru a-și asigura scăparea.
Poliția Capitalei a transmis că agresorul a profitat de imposibilitatea victimei de a se apăra, având în vedere starea sa de sănătate. Fapta a fost documentată în urma administrării probelor și a verificărilor efectuate de oamenii legii.
„La data de 28 ianuarie 2026, în jurul orei 05.00, bănuitul ar fi pătruns în locuința a cărei ușă era neasigurată și, profitând de starea victimei, i-ar fi sustras 1.000 de lei și un televizor. Pentru a-și asigura scăparea, ar fi exercitat acte de violență asupra persoanei vătămate”, a anunțat Poliția Capitalei.
În urma cercetărilor, față de bărbat a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, iar ulterior magistrații au decis arestarea preventivă pentru o perioadă de 30 de zile. Ancheta este în continuare în desfășurare, sub coordonarea procurorilor.

