Procurorul Bogdan Pîrlog a anunțat că se retrage din procedura de selecție pentru funcția de procuror-șef al DIICOT, optând să își continue parcursul profesional în competiția pentru postul de procuror general al Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție. Decizia a fost făcută publică în ziua desfășurării interviurilor organizate de Ministerul Justiției.
Într-un mesaj public, Pîrlog a precizat că hotărârea vine după o analiză aprofundată a propriului parcurs profesional și a cerințelor celor două funcții. El susține că experiența acumulată în peste două decenii de activitate îl recomandă mai degrabă pentru poziția de procuror general, unde consideră că poate contribui mai eficient la reformarea și consolidarea Ministerului Public.
Magistratul a subliniat că retragerea nu are legătură cu ambiții personale, ci cu asumarea unor responsabilități într-un context complicat pentru sistemul judiciar. Potrivit acestuia, obiectivul său rămâne modernizarea instituțiilor și creșterea calității actului de justiție, în acord cu standardele europene și cu așteptările societății.
Un alt argument invocat de Pîrlog este apariția unor candidați competitivi în cursa pentru DIICOT. Procurorul a arătat că, la momentul depunerii candidaturii, exista temerea că nu vor exista suficiente opțiuni solide, însă situația s-a schimbat pe parcursul procedurii. În acest context, el a menționat prestația convingătoare a Ioana Albani, apreciind că există alternative capabile să asigure un management performant al instituției.
Pîrlog a mai transmis că decizia finală privind numirile va depinde de criteriile avute în vedere de ministrul Justiției, în special de ponderea acordată competenței profesionale și interesului public. În opinia sa, transparența și meritocrația sunt esențiale pentru credibilitatea procesului de selecție.
După retragerea sa, competiția pentru șefia DIICOT continuă cu patru candidați rămași în cursă. Potrivit calendarului stabilit de minister, rezultatele procedurii urmează să fie făcute publice la începutul lunii martie, iar propunerile vor fi transmise către Consiliul Superior al Magistraturii pentru aviz consultativ.
Funcțiile de conducere din vârful Ministerului Public traversează, în această perioadă, o etapă de tranziție. Postul de procuror general și cel de procuror-șef al Direcția Națională Anticorupție urmează să devină vacante la finalul lunii martie, iar mandatul șefului DIICOT expiră în aprilie, ceea ce face ca actuala rundă de selecție să fie una cu miză majoră pentru sistemul judiciar.

