26 mart. 2026, J

Un tânăr de 29 de ani a fost arestat preventiv după ce ar fi perceput dobânzi uriașe și ar fi intimidat un cuplu care ajunsese să plătească aproape 80.000 de lei pentru un împrumut inițial de 10.600 de lei.

Un caz de cămătărie care a durat luni de zile și a implicat amenințări repetate a ieșit la iveală în București, după ce un cuplu a decis să se adreseze poliției. Cei doi soți susțin că au fost constrânși să plătească sume tot mai mari unui bărbat de 29 de ani, deși împrumutul inițial fusese deja returnat de mai multe ori.

Potrivit anchetatorilor, povestea a început în septembrie anul trecut, când familia a apelat la un împrumut de 10.600 de lei. În loc să se limiteze la recuperarea banilor, suspectul ar fi impus o dobândă lunară foarte mare, care ajungea la 2.800 de lei. În timp, presiunea financiară asupra victimelor a crescut constant.

Conform informațiilor din anchetă, până în momentul în care cazul a ajuns în atenția autorităților, cei doi soți ar fi plătit în total aproximativ 80.000 de lei. Chiar și așa, bărbatul ar fi continuat să ceară bani, iar refuzul sau întârzierile la plată erau urmate de amenințări cu violența.

Situația a devenit atât de tensionată încât victimele au decis, în cele din urmă, să depună plângere la poliție. După sesizare, oamenii legii au deschis o anchetă pentru cămătărie și șantaj, iar suspectul a fost reținut.

Magistrații de la Judecătoria Sectorului 5 au analizat probele adunate de procurori și au dispus arestarea preventivă a tânărului pentru 30 de zile. Acesta este cercetat pentru cămătărie și șantaj în formă continuată, infracțiuni care pot atrage pedepse importante dacă vor fi dovedite în instanță.

Cazul scoate în evidență riscurile majore ale împrumuturilor luate din surse neoficiale, unde dobânzile pot deveni rapid imposibil de plătit, iar presiunile asupra victimelor pot degenera în amenințări și intimidare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *