Stratul de zăpadă s-a depus pe cruste de gheață cu aderență scăzută, iar declanșarea unor avalanșe este posibilă în special pe pantele înclinate și în zonele expuse vântului.
În ultimele 36 de ore, Carpații Meridionali au înregistrat ninsori consistente în zonele montane înalte.
Local s-au depus între 5 și 10 cm de zăpadă proaspătă, iar în anumite zone izolate au fost raportate depuneri de până la 15 cm.
Zăpada nouă s-a suprapus peste un strat vechi înghețat, slab aderent, ceea ce crește instabilitatea. Vântul a format zone cu depozite neregulate și plăci de vânt pe creste, elemente care favorizează avalanșele de mici dimensiuni, în special la suprasarcini.
- zăpadă depusă peste gheață și straturi instabile
- pantele abrupte, zonele expuse vântului și crestele sunt cele mai vulnerabile
- avalanșe posibile de mici dimensiuni, izolat medii
Stratul de zăpadă este relativ stabilizat, însă pe văile umbrite și zonele cu depuneri proaspete pot apărea porniri izolate ale zăpezii, în special în urma unei supraîncărcări.
În această zonă, stratul este redus (5-10 cm) și nu sunt prognozate fenomene asociate declanșării de avalanșe.
- minime de până la -16°C la peste 1.800 m
- vânt cu intensificări de 60-100 km/h pe creste
- maxime cuprinse între -6°C și -4°C la altitudini mari
- ninsori slabe, intermitente, cu viscol pe intervale scurte
- ceață și depuneri de chiciură în zonele montane înalte
La altitudini sub 1.800 m, temperaturile vor coborî spre -12°C, iar maximele vor fi între -6°C și +1°C, cu posibilitatea unor ninsori slabe.
- Vârful Omu: 130 cm
- Bâlea-Lac: 34 cm
- Țarcu: 13 cm
- Sinaia: 8 cm
- Parâng: 1 cm
- Călimani: 26 cm
- Bucin / Bisoca: 6 cm
- Ceahlău: 3 cm
- Băișoara: 8 cm
- Vlădeasa / Roșia Montană: 1 cm
- evitați traseele nemarcate și zonele expuse
- informați-vă înainte de plecare privind condițiile meteo
- echipament obligatoriu: colțari, piolet, kit salvare avalanșă (acolo unde este cazul)
- nu călătoriți singuri în zone cu risc ridicat
