România intră într-unul dintre cele mai fierbinți episoade de caniculă din această vară. Temperaturile cresc de la o zi la alta, iar avertizările meteorologilor devin tot mai severe. Începând de duminică, o mare parte din țară se află sub Cod Roșu de caniculă, iar de luni fenomenul se extinde în aproape toate județele, unde maximele pot atinge 40 de grade Celsius.
Meteorologii avertizează că, pe lângă temperaturile foarte ridicate din timpul zilei, disconfortul termic va fi accentuat de nopțile tropicale, când valorile nu vor coborî sub 20-25 de grade.
Primele efecte ale valului de căldură se văd deja în unitățile de primiri urgențe. Medicii raportează tot mai multe persoane care ajung la spital după expunerea prelungită la temperaturi ridicate, în special vârstnici și pacienți cu afecțiuni cardiovasculare.
La Iași, o femeie de 75 de ani a avut nevoie de intervenția ambulanței după ce i s-a făcut rău în timpul unei plimbări efectuate în orele de după-amiază. Potrivit medicilor, expunerea la soare, combinată cu problemele cardiace existente, i-a provocat o stare lipotimică.
Specialiștii atrag atenția că efectele caniculei nu apar întotdeauna imediat. După două sau trei zile consecutive cu temperaturi extreme, organismul își consumă rezervele de adaptare, iar riscul apariției unor complicații crește semnificativ.
În vestul țării, termometrele au indicat aproximativ 36 de grade la umbră în Timișoara, în timp ce în zonele expuse direct soarelui temperatura percepută a depășit 40 de grade.
Și la Cluj-Napoca, locuitorii au căutat refugiu în parcuri și în zonele umbrite, evitând deplasările în intervalele cu temperaturi maxime.
La Sibiu, autoritățile locale au amenajat 11 puncte de hidratare și răcorire în apropierea spațiilor aglomerate și a zonelor unde se desfășoară evenimente din cadrul Festivalului Internațional de Teatru.
Temperaturile extreme au început să influențeze și transportul feroviar. Reprezentanții CFR avertizează că, în funcție de încălzirea șinelor, pot fi introduse restricții de viteză pentru siguranța circulației.
Unul dintre cele mai afectate trenuri a fost cel care circulă pe ruta Craiova – București, acesta ajungând la destinație cu o întârziere de aproape cinci ore.
Capitala traversează, la rândul său, un episod de căldură extremă. După o zi de duminică aflată sub Cod Portocaliu, de luni municipiul București intră sub Cod Roșu de caniculă.
Meteorologii estimează temperaturi maxime de 38-39 de grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic, ceea ce va amplifica senzația de sufocare și riscul apariției problemelor medicale.
Imaginile satelitare arată că masa de aer foarte cald care a afectat în ultimele zile vestul și centrul Europei s-a deplasat spre România. Specialiștii estimează că temperaturile vor ajunge foarte aproape de recordurile absolute ale lunii iunie, iar în unele zone acestea ar putea fi chiar depășite.
Inițial, avertizarea Cod Roșu vizează 16 județe, însă la începutul săptămânii viitoare aria fenomenelor extreme se va extinde în aproape întreaga țară.
Medicii și autoritățile le recomandă oamenilor să evite deplasările între orele prânzului, să consume suficiente lichide și să poarte haine lejere, deschise la culoare, precum și pălării sau șepci care protejează de soare.
În același timp, pompierii avertizează asupra riscului crescut de incendii de vegetație și solicită populației să nu utilizeze focul deschis în zonele unde vegetația este uscată.

