26 mart. 2026, J

Un incendiu izbucnit în noaptea de Revelion 2026 într-o locuință din Bicaz, județul Neamț, a provocat patru victime și pagube majore. Flăcările au pornit în timpul unui priveghi, iar persoana decedată, un bărbat de 72 de ani, nu a mai putut fi evacuat și a fost găsită carbonizată de pompieri.

ISU Neamț a anunțat că focul ar fi pornit cel mai probabil de la o lumânare lăsată nesupravegheată.


Alarma s-a dat după miezul nopții

Apelul la 112 a fost înregistrat la ora 02:56, când un localnic a semnalat incendiul produs la o casă de pe strada Bistriței. În mai puțin de zece minute, dispeceratul a primit încă nouă apeluri, iar primele informații indicau că în interior se afla și trupul persoanei decedate, pregătit pentru înmormântare.

Locatarii și participanții la priveghi au încercat să fugă prin ferestre, spargerea geamurilor provocând răni și arsuri mai multor persoane.


Patru persoane rănite și transportate la spital

La fața locului au intervenit 15 pompieri militari cu trei autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Piatra-Neamț. Echipaje de la serviciile voluntare din Bicaz, Bicazu-Ardelean și Bicaz-Chei au sprijinit operațiunea.

Patru persoane au ajuns la spital cu arsuri, tăieturi și intoxicații cu fum. Victimele au suferit leziuni în momentul în care s-au autoevacuat, încercând să iasă pe ferestre din cauza fumului dens.


Casa și anexele, distruse pe aproximativ 200 mp

La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta generalizat la locuință și anexele gospodărești, cu risc major de extindere la casele din vecinătate. Intervenția promptă a pompierilor a împiedicat propagarea focului, însă pagubele sunt considerabile.

Flăcările au distrus o suprafață de aproximativ 200 metri pătrați, mobilier, electrocasnice, articole vestimentare, precum și documente de identitate și de proprietate.


Cauza probabilă: lumânare lăsată aprinsă

Specialiștii ISU Neamț au stabilit cauza probabilă ca fiind foc deschis în spațiu închis, cel mai probabil de la o lumânare folosită în cadrul priveghiului.

Autoritățile reamintesc că folosirea lumânărilor în locuințe, fără supraveghere și fără măsuri de siguranță, poate duce rapid la incendii, mai ales în încăperi cu materiale textile și mobilier inflamabil.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *