10 mai 2026, D

DSP Timiș a declanșat anchetă epidemiologică la Spitalul de Psihiatrie Jebel după ce trei pacienți au fost depistați cu scabie.

Managerul Spitalului de Psihiatrie Jebel, Marius-Ciprian Olaru, a confirmat vineri pentru AGERPRES că Direcția de Sănătate Publică (DSP) Timiș efectuează un control în unitate ca urmare a celor trei cazuri de scabie depistate la pacienții internați.

Potrivit purtătorului de cuvânt al DSP Timiș, Cornelia Bubatu, cazurile au fost confirmate pe 30 decembrie 2025, iar spitalul a inițiat o anchetă epidemiologică internă și a implementat măsuri de prevenție adecvate. Pacienții afectați au fost izolați și primesc tratament dermatologic recomandat.

DSP Timiș a constituit o echipă mixtă de control, formată din reprezentanți ai Departamentului de Supraveghere în Sănătate Publică și ai Serviciului de Control, care s-au deplasat la spital pentru verificări și constatări. Autoritățile vor aplica măsuri suplimentare, dacă situația o va impune.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *